Kategoria: ciekawostki o Chinach
Już za kilkanaście dni rozpocznie się wielkie święto w Chinach - Chiński Nowy Rok. 18 lutego rozpocznie się Rok Owcy / Kozy, jest to zmienna data według kalendarza księżycowego. Zwykle okres Chińskiego Nowego Roku występuje między 20 stycznia a 24 lutego. Czym jest to ważne święto w Kraju Środka?
Nowy Rok kojarzy nam się po prostu z dobrą zabawą, z sylwestrowym balem, z życzeniami. Chińskiego Nowego Roku nie można raczej porównywać do naszego wyobrażenia takiej zabawy. Chińskie święto można bardziej porównać do Bożego Narodzenia. Ideą Nowego Roku w Chinach jest ponowne połączenie z rodziną, spędzanie razem czasu, odpoczynek i przede wszystkim tradycyjne obiady i kolacje, a także nocne czuwanie. Chiński Nowy Rok to także różne tradycje i obrzędy - zależne od prowincji i pochodzenia danej rodziny. Nie może być Nowego Roku bez fajerwerków, hałas i czerwony kolor mają odstraszyć złego ducha (odchodzący rok) i przynieść szczęście na kolejny rok. Najbliższe dni Chińczycy spędzą odwiedzając bliższych i dalszych członków rodziny i przyjaciół, będą sobie wręczać tradycyjne chińskie koperty z pieniędzmi (jako dary, dobre życzenia). Nie ma tradycji noworocznych bali, imprez - chociaż przychodzi ta moda z zachodu i niektórzy młodzi Chińczycy zamiast wracać do swoich rodzinnych stron zostają w mieście i wybierają się do klubów nocnych czy na kolacje w luksusowych hotelach. Bogacące się chińskie społeczeństwo coraz częściej decyduje się też spędzić te święta w podróży. Tłumy wybierają wycieczki w Chinach - oblegane są sławne miasta i ważne atrakcje turystyczne takie jak Pekin, Szanghaj, Xi'an (Terakotowa Armia), Guilin (zachwycające krajobrazy i tarasowe pola ryżowe), Wyspa Sanya (kurort wakacyjny), Hong Kong (zwiedzanie i zakupy) itd. Niektórzy wybierają inne destynacje azjatyckie takie jak Wyspa Bali, Tajlandia, Tajwan i Japonia. Niezależnie od tego gdzie przebywają Chińczycy na pewno nie będą przesiadywali w biurach, w fabrykach w okresie Chińskiego Nowego Roku. Jest to najdłuższe i najważniejsze święto w Kraju Środka, a także największa migracja ludności na Świecie. Wielu pracowników w Chinach nie ma prawa do urlopów lub po prostu nie korzysta z urlopów i jest to jedyny moment, kiedy mogą odpocząć, spędzić więcej czasu z rodziną.
Co Chiński Nowy Rok oznacza dla handlu międzynarodowego, dla importu z Chin? Oznacza przede wszystkim duży zastój i znaczące opóźnienia w produkcji, które są odczuwalne w naszej ocenie nawet do czerwca/lipca. Już teraz około 10 lutego większość fabryk kończy produkcję, robotnicy wracają na wieś, do swoich rodzin. Wiele fabryk w Chinach wstrzymuje produkcję nawet na 3-4 tygodnie. Wielu robotników wraca przez kilka dni do domu, więc oczekują też dłuższej przerwy w pracy. Niestety niektórzy w tym okresie rezygnują z pracy lub są też zwalniani. Ostatecznie ta przerwa w produkcji oznacza duże opóźnienia, tworzy się też dłuższa kolejka zatwierdzonych produkcji. Zamówienia złożone na początku stycznia nawet jeśli zostaną teraz przygotowane to pojawia się problem transportu: stawki są wyższe, brakuje miejsc w kontenerach, a niektóre spedycje nie mają nawet dostępnych kierowców, którzy w tym gorącym okresie mogliby dowieźć towar z magazynu (fabryki) do portu. Pojawia się też kolejny problem formalny - jeśli nie ma nikogo w biurze to kto przygotuje dokumenty konieczne do odprawy celnej? Przed Chińskim Nowym Rokiem chińskie służby celne działają bardzo skrupulatnie, co objawia się dodatkowymi kontrolami, weryfikacją towaru, czy nawet wstrzymywaniem wysyłki próbek. Chodzi zarówno o kwestie zwiększonego bezpieczeństwa, jak również o walkę z przemytem i podróbkami towarów.
Jak poradzić sobie importując towary z Chin w tym gorącym okresie chińskiego święta? Mamy na to kilka recept - po pierwsze nie składać zbyt późno zamówień i sprawdzać wcześniej, kiedy dana firma ma dni wolne i kiedy wypada Nowy Rok. Chińskie przedsiębiorstwa mają wolną rękę, co do ustalania dni wolnych - już teraz 10 lutego wielu naszych dostawców ma wolne lub 'pracuje na pół gwizdka', niektórzy już 2 lutego powrócili w rodzinne strony. Większość rozpocznie święta 14 lutego, a wróci do pracy około 24 lutego lub 2 marca. Zdarza się, że po takiej przerwie firmy wznawiają pracę w sobotę lub niedzielę. Nie warto składać też zbyt pochopnie zamówień przed chińskimi świętami. Pośpiech w imporcie z Chin sprzyja oszustom. W najgorszym wypadku może skontaktować się z nami jakaś fikcyjna firma (służymy pomocą w weryfikacji chińskiej firmy, jej legalności) i zapewni nas, że przygotuje towar przed dniami wolnymi. W najlepszym wypadku wpłacimy całość lub depozyt i dowiemy się, że towar będzie gotowy w marcu lub że nie zdążą już zorganizować transport. Tym sposobem nie będziemy mieć ani pieniędzy ani towaru przez 2 miesiące! Wiele zależy też od indywidualnego podejścia danej osoby w Chinach, są handlowcy, którzy w okresie świątecznym korzystają ze smartfonów, tabletów, laptopów i starają się utrzymywać stały kontakt z klientami z całego świata. Niestety nawet ich szczere chęci i przyjazne emaile nie pomogą w przyspieszeniu wysyłki towaru. Nie wszystko zależy od nich - fabryka wstrzymuje produkcję, nie ma robotników, magazyn jest zamknięty, brakuje kierowców, armatorzy wstrzymują pracę w portach, kolejne rejsy statków rozpoczną się pod koniec lutego. Dodatkowo należy uważać na pilne transporty z Chin. Nawet jeśli przekazujemy towar na 10-14 dni przed Chińskim Nowym Rokiem pojawia się ryzyko dodatkowych kontroli. Transport w Chinach oznacza setki tysięcy kontenerów i gdzieś w magazynie, w porcie właśnie nasz towar może czekać w długiej kolejce. Istnieje też większe ryzyko wykrycia błędów w dokumentach eksportowych czy nawet zawrócenie towaru do fabryki. Warto też pamiętać o towarach, które dopłyną do naszego portu w okresie świąt. W przypadku błędów w dokumentacji może się zdarzyć, że poczekamy nawet 7-10 dni na pomoc ze strony chińskiego dostawcy (zanim wróci do biura), a to oznacza ogromne koszty składowe w porcie w Hamburgu czy Gdyni.
Przede wszystkim musimy dobrze zaplanować zamówienia i transporty na początku roku kalendarzowego, uwzględniając możliwości produkcyjne i terminarz dni wolnych danej firmy/fabryki w Chinach. Warto też uzbroić się w większą cierpliwość. Musimy wykazać się zrozumieniem wobec chińskiej kultury i tradycji, nasz towar jest ważny, ale w ocenie Chińczyków Chiński Nowy Rok i odpoczynek raz w roku są też bardzo ważne. Warto też naszym sprawdzonym dostawcom wysłać życzenia przed świętami! Czego życzyć Chińczykom - przede wszystkim sukcesów w nowym roku, dostatku, pieniędzy, a młodym parom - potomstwa.
COPYRIGHT © JCC INTERNATIONAL TRADE
KOPIOWANIE, PRZEPISYWANIE, CYTOWANIE, PUBLIKOWANIE CAŁOŚCI LUB FRAGMENTU TEKSTU
BEZ ZGODY FIRMY JCC INTERANTIONAL TRADE JEST ZABRONIONE!!!
<<< powrót do spisu tematów
Polska - tel. kom. 730 415 911 email: import@jccint.com / tel. kom. 609 044 394 email: polska@jccint.com ∴ Chiny - tel. kom. +86 13725505676, email: chiny@jccint.pl